רויטל רייך

רויטל רייך

אדריכלות ועיצוב פנים

תכנון וילות

תכנון וילות באופן ספציפי ו/או תכנון בתים פרטיים באופן כללי, הוא תהליך ארוך ומורכב המכיל בחובו לא מעט משמעויות, מצריך לא מעט הבנה וכמובן תקציב לא מבוטל.

כל אלה באים להדגיש את הצורך בליווי של בעל מקצוע מנוסה ומיומן בתחום זה של תכנון ובנייה, אשר יתכנן את הנדרש באופן פרטני ואל מול צרכי לקוחותיו ויוודא ששלב הביצוע מתנהל בהתאם לתכנון הפרויקטלי.

מעטים האנשים, שאינם בעלי מקצוע, אשר לוקחים על עצמם פרויקט בסדר גודל שכזה וגם אז, רק לאחר הבנת מלוא המשמעויות הכרוכות בדבר, מבחינת ידע, ניהול זמן, ניהול תקציב, ניהול מו"מ מול קבלני משנה וספקים, היבטים אישיים ומשפחתיים ועוד.

לאילו דגשים נדרש לשים לב בתהליך תכנון וילות?

מכיוון שמדובר בפרויקט מורכב (תכנון וילות), התכנון (כשלב ראשון בתהליך) חייב להביא לידי ביטוי את כל האלמנטים הנדרשים בפרויקט. לדוגמא, תכנון פרטני של כלל מרכיבי המבנה (אשר יבואו לידי ביטוי מאוחר יותר בסט התוכניות לביצוע), הכנת סט תכניות לביצוע, הכנת כתב כמויות, הכנת תוכניות עיצוב פנים ועוד.

הכנת סט תוכניות תלת מימדיות (הנקראות הדמיות) יכול בהחלט לשפר את הראיה וההבנה של תכנון המבנה, הפריסה הפנימית של חדרי הבית וסידור התכולה (ריהוט, כלים סניטריים, תאורה ועוד).  

מכיוון שלרוב אנו מעורבים רגשית בפרויקטים אשר נוגעים לנו באופן אישי, רצוי לבחור בבעל מקצוע אשר יקח על עצמו את האחריות וישכיל לקבל החלטות נכונות ולא אמוציונליות, על מנת שבעלי הבית יהנו עד כמה שניתן מן התהליך וכן מן התוצר הסופי. 

תכנון וילות – שלב הפרוגרמה ובחירת הסקיצה הסופית

לאחר שמבינים את צרכי הלקוחות, מכינים מספר סקיצות רעיוניות המביאות לידי ביטוי את הצרכים השונים, מכיוון שלאדריכל הפרויקט יש את ראייתו ואת תפיסתו המקצועית, הוא יכול לחשוב על כיוונים שונים של מתן מענה לצרכי הלקוחות.

לאחר הישיבה על הסקיצות וההתכנסות לכיוון מדויק יותר ההולם את צרכי בני הבית, נוצרת למעשה הסקיצה הסופית אשר נותנת מענה לסגנון האדריכלי והעיצובי של הנכס. הסקיצה הסופית הופכת בסופו של דבר לסט תכניות עבודה לביצוע ושבו יבואו לידי ביטוי כל מערכות הבית (שלד הבית והקירות הפנימיים, מערכת החשמל, האינסטלציה, מיזוג האויר ועוד).

שלב הכרחי וחשוב מאוד בתהליך תכנן וילות, הוא חיבור הלקוחות לסקיצה הסופית, הן ברמת התכנון הארכיטקטוני, השימוש בחומרים, גודל הבית אשר עתיד לתת מענה לדייריו ולתכנון העיצובי, אשר עתיד לאפשר לדיירים לגור בנוחות, ובאווירה חמה וביתית.

תכנון וילות – התהליך האדריכלי (התכנוני)

התהליך האדריכלי במסגרת תכנון וילות, מתחיל משלב התכנון הראשוני, הכולל הגדרת תקציב לוחות זמנים והתכולה הנדרשת למימוש חלומות בעלי הבית, הכנת התכניות (כולל כתב כמויות ומפרטים טכניים המתארים את האלמנטים הפרטניים של כל חלקי הבית) והפקדתם ברשות המקומית לשם קבלת היתרי בנייה, בחירת ספקים, כגון קבלני משנה או ספקי חומרי בנייה וליווי ופיקוח לכל אורך חיי הפרויקט עד לסיום המוצלח לשביעות רצון הלקוחות.

בואו נצ'וטט
1
אשמח לשוחח איתך
Scan the code
הי,
שמי רויטל ממשרד אדריכלות ועיצוב פנים, רויטל רייך.
נא לציין את נושא הפנייה ולהשאיר שם וטלפון על מנת שאוכל לחזור בהקדם, תודה :)